Skyworks Solutions Inc. SMV2201-040LF
SMV2201-040LF picture photo
Mfg. Part Number
SMV2201-040LF
Manufacturer
Product Category
Variable Capacitance Diodes (Varicaps, Varactors)
Brief Description
DIODE TUNING VARACTOR 0402
Datasheet Download
SMV2201-040LF.pdf
Availability of SMV2201-040LF
QUANTITY
SMV2201-040LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SMV2201-040LF
Internal Part NumberEIS-SMV2201-040LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyVariable Capacitance Diodes (Varicaps, Varactors)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F-
Capacitance Ratio-
Capacitance Ratio Condition-
Voltage - Peak Reverse (Max)22V
Diode TypeSingle
Q @ Vr, F500 @ 4V, 50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMV2201-040LF
Related LinksSMV220, SMV2201-040LF Datasheet, Skyworks Solutions Inc. Distributor
SMV2201-040LF Details Description
Related parts for SMV2201-040LF
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 6A TO220 datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN SMALL AD WH8' datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 28-32 AWG datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
M801 3C 3#23 PIN PLUG THRD datasheet.pdf
190UF 12V 9.5X24 105C AXI datasheet.pdf