AVX Corporation SMX52A102KAN120
SMX52A102KAN120 picture photo
Mfg. Part Number
SMX52A102KAN120
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 200V NP0 6-DIP
Datasheet Download
SMX52A102KAN120.pdf
Availability of SMX52A102KAN120
QUANTITY
SMX52A102KAN120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMX52A102KAN120
Internal Part NumberEIS-SMX52A102KAN120
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package70
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSMX
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case6-DIP
Size / Dimension0.250" L x 0.300" W (6.35mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max)0.120" (3.05mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
FeaturesLow ESL (Stacked), High Temperature
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMX52A102KAN120
Related LinksSMX52A1, SMX52A102KAN120 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SMX52A102KAN120 Details Description
Related parts for SMX52A102KAN120
IC DAC 8BIT MULT 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 52 W/LIP datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf