Vishay Semiconductor/Diodes Division SMZJ3805B-E3/52
SMZJ3805B-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMZJ3805B-E3/52
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 47V 1.5W DO214AA
Datasheet Download
SMZJ3805B-E3/52.pdf
Availability of SMZJ3805B-E3/52
QUANTITY
SMZJ3805B-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMZJ3805B-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMZJ3805B-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)67 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 35.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMZJ3805B-E3/52
Related LinksSMZJ380, SMZJ3805B-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMZJ3805B-E3/52 Details Description
Related parts for SMZJ3805B-E3/52
RELAY REED SPDT 250MA 12V datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP CUR SENS 125KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 100MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf