Texas Instruments SN10KHT5541NT
SN10KHT5541NT picture photo
Mfg. Part Number
SN10KHT5541NT
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC OCT ECL-TTL XLATR 3-ST 24DIP
Datasheet Download
SN10KHT5541NT.pdf
Availability of SN10KHT5541NT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN10KHT5541NT Order Process
Ship out your order
Specifications of SN10KHT5541NT
Internal Part NumberEIS-SN10KHT5541NT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series-
PackagingTube
Translator TypeMixed Signal
Channel TypeUnidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit8
Voltage - VCCA-
Voltage - VCCB-
Input SignalECL
Output SignalTTL
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Data Rate-
Operating Temperature0°C ~ 75°C (TA)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package24-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN10KHT5541NT
Related LinksSN10KH, SN10KHT5541NT Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN10KHT5541NT Details Description
Related parts for SN10KHT5541NT
CONN JACK TEST HORIZ INSUL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 6.38"L X 6.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 511K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
POWER EXTENSION CORD 15' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf