Cornell Dubilier Electronics SN220M050ST
SN220M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SN220M050ST
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SN220M050ST.pdf
Availability of SN220M050ST
QUANTITY
SN220M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SN220M050ST
Internal Part NumberEIS-SN220M050ST
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.24 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN220M050ST
Related LinksSN220, SN220M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SN220M050ST Details Description
Related parts for SN220M050ST
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 16V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
DISPLAY S40.8IN HER OVERFLOW datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR TPS659122-081 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T SLD NONSHORT datasheet.pdf
PWRBLADE RA HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf