Cornell Dubilier Electronics SN221M063ST
SN221M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SN221M063ST
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SN221M063ST.pdf
Availability of SN221M063ST
QUANTITY
SN221M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SN221M063ST
Internal Part NumberEIS-SN221M063ST
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)720 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN221M063ST
Related LinksSN221, SN221M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SN221M063ST Details Description
Related parts for SN221M063ST
IC MCU 8BIT OTP 8K 32 SDIP datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 25/50V 400A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IGBT NPT3 1200V 100A SOT-227B datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf