Cornell Dubilier Electronics SN3R3M050ST
SN3R3M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SN3R3M050ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SN3R3M050ST.pdf
Availability of SN3R3M050ST
QUANTITY
SN3R3M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SN3R3M050ST
Internal Part NumberEIS-SN3R3M050ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSN
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)48.25 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current31mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN3R3M050ST
Related LinksSN3R3, SN3R3M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SN3R3M050ST Details Description
Related parts for SN3R3M050ST
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC ENERGY METER FRONT 2CH 20-QFN datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CPC RCPT ASSY 23-19 W/SEAL S/L datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf