Switchcraft Inc. SN49B12A
SN49B12A picture photo
Mfg. Part Number
SN49B12A
Manufacturer
Product Category
Barrel - Audio Connectors
Brief Description
CONN PHONE JACK 2COND SGL CLOSED
Datasheet Download
SN49B12A.pdf
Availability of SN49B12A
QUANTITY
SN49B12A Order Process
Ship out your order
Specifications of SN49B12A
Internal Part NumberEIS-SN49B12A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitchcraft RoHS Info
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyBarrel - Audio Connectors
SeriesSN49B
Packaging-
Connector TypePhone Jack
GenderFemale
Signal LinesMono
Plug/Mating Plug Diameter6.35mm (0.250", 1/4") - Headphone
Number of Positions/Contacts2 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s)Single Switch
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
FeaturesMounting Hardware, Thread Lock
Color - ContactSilver
Contact MaterialBrass
Contact Material - PlatingNickel
Housing MaterialThermoplastic
Housing ColorBlack
Operating Temperature-
Voltage - Rated-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN49B12A
Related LinksSN49, SN49B12A Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
SN49B12A Details Description
Related parts for SN49B12A
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC GATE DRVR HALF BRDG 5A 12SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 768 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf