Cornell Dubilier Electronics SN4R7M100ST
SN4R7M100ST picture photo
Mfg. Part Number
SN4R7M100ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
SN4R7M100ST.pdf
Availability of SN4R7M100ST
QUANTITY
SN4R7M100ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SN4R7M100ST
Internal Part NumberEIS-SN4R7M100ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSN
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)28.23 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current58mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN4R7M100ST
Related LinksSN4R7, SN4R7M100ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SN4R7M100ST Details Description
Related parts for SN4R7M100ST
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG .100 14POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 250V QC TERM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
BVZF 7.62/12/180F SN BK datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 1200VA THRM PROTCT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC datasheet.pdf