Texas Instruments SN64BCT245NSR
SN64BCT245NSR picture photo
Mfg. Part Number
SN64BCT245NSR
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCVR 3ST 8BIT 20SO
Datasheet Download
SN64BCT245NSR.pdf
Availability of SN64BCT245NSR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN64BCT245NSR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN64BCT245NSR
Internal Part NumberEIS-SN64BCT245NSR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series64BCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN64BCT245NSR
Related LinksSN64BC, SN64BCT245NSR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN64BCT245NSR Details Description
Related parts for SN64BCT245NSR
RES SMD 1.69KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SOC 4CORE 1200MHZ SW 780FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM datasheet.pdf