Texas Instruments SN65HVD1780DG4
SN65HVD1780DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN65HVD1780DG4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 8-SOIC
Datasheet Download
SN65HVD1780DG4.pdf
Availability of SN65HVD1780DG4
QUANTITY
SN65HVD1780DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN65HVD1780DG4
Internal Part NumberEIS-SN65HVD1780DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexHalf
Receiver Hysteresis50mV
Data Rate115Kbps
Voltage - Supply3.15 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN65HVD1780DG4
Related LinksSN65HVD, SN65HVD1780DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN65HVD1780DG4 Details Description
Related parts for SN65HVD1780DG4
CIR BRKR 600MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 24POS GOLD PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR 14DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 10A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 200MA 1.3 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 25A datasheet.pdf