Texas Instruments SN65HVD33DG4
SN65HVD33DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN65HVD33DG4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC RS485 DVR/RCVR 3.3V 14-SOIC
Datasheet Download
SN65HVD33DG4.pdf
Availability of SN65HVD33DG4
QUANTITY
SN65HVD33DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN65HVD33DG4
Internal Part NumberEIS-SN65HVD33DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexFull
Receiver Hysteresis50mV
Data Rate23Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN65HVD33DG4
Related LinksSN65HV, SN65HVD33DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN65HVD33DG4 Details Description
Related parts for SN65HVD33DG4
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
VARISTOR 423V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC SAMPLE RATE CONV 2CH 48-TQFP datasheet.pdf
CONN CARTRIDGE ASSEMBLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
POT 5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG INSRT SHELL FLANGE M12 datasheet.pdf
PCB HEADER 90 5.00MM 12 POLE datasheet.pdf