| Internal Part Number | EIS-SN65HVD50DG4 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 75 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Transceiver | |
| Protocol | RS422, RS485 | |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 | |
| Duplex | Full | |
| Receiver Hysteresis | 50mV | |
| Data Rate | 25Mbps | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |