Texas Instruments SN74AHCT32PWR
SN74AHCT32PWR picture photo
Mfg. Part Number
SN74AHCT32PWR
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP
Datasheet Download
SN74AHCT32PWR.pdf
Availability of SN74AHCT32PWR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74AHCT32PWR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74AHCT32PWR
Internal Part NumberEIS-SN74AHCT32PWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AHCT
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)2µA
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL7.9ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-TSSOP
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74AHCT32PWR
Related LinksSN74AH, SN74AHCT32PWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74AHCT32PWR Details Description
Related parts for SN74AHCT32PWR
TRANS PREBIAS NPN 250MW SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DISPLAY 574NM GRN 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf