Texas Instruments SN74ALS1035DE4
SN74ALS1035DE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALS1035DE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER HEX NON-INV 14SOIC
Datasheet Download
SN74ALS1035DE4.pdf
Availability of SN74ALS1035DE4
QUANTITY
SN74ALS1035DE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALS1035DE4
Internal Part NumberEIS-SN74ALS1035DE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALS
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting with Open Collector
Number of Elements6
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low-, 24mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALS1035DE4
Related LinksSN74ALS, SN74ALS1035DE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALS1035DE4 Details Description
Related parts for SN74ALS1035DE4
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 500A DO200AA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 50POS datasheet.pdf
RES 330K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf