Texas Instruments SN74ALS21AD
SN74ALS21AD picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALS21AD
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC
Datasheet Download
SN74ALS21AD.pdf
Availability of SN74ALS21AD
QUANTITY
SN74ALS21AD Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALS21AD
Internal Part NumberEIS-SN74ALS21AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ALS
PackagingTube
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs4
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low400µA, 8mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL15ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALS21AD
Related LinksSN74A, SN74ALS21AD Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALS21AD Details Description
Related parts for SN74ALS21AD
CAP FILM 0.027UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 7A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
FERRITE BEAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf