Seiko Instruments S-818A57AUC-BHLT2G
S-818A57AUC-BHLT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A57AUC-BHLT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.7V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-818A57AUC-BHLT2G.pdf
Availability of S-818A57AUC-BHLT2G
QUANTITY
S-818A57AUC-BHLT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A57AUC-BHLT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A57AUC-BHLT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A57AUC-BHLT2G
Related LinksS-818A57A, S-818A57AUC-BHLT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A57AUC-BHLT2G Details Description
Related parts for S-818A57AUC-BHLT2G
RES SMD 187K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR DPST 40A 24V datasheet.pdf
IC AMP RFIC 3.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 22.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO220-5 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf