Nichicon URU2G220MRD
URU2G220MRD picture photo
Mfg. Part Number
URU2G220MRD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
URU2G220MRD.pdf
Availability of URU2G220MRD
QUANTITY
URU2G220MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2G220MRD
Internal Part NumberEIS-URU2G220MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2G220MRD
Related LinksURU2G, URU2G220MRD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2G220MRD Details Description
Related parts for URU2G220MRD
LED 5MM VERT HIEFF TINT RED PCMT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 600V 300A TO200AB datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO204AL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 64POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf