Texas Instruments SN74ALVTH16240DL
SN74ALVTH16240DL picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALVTH16240DL
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP
Datasheet Download
SN74ALVTH16240DL.pdf
Availability of SN74ALVTH16240DL
QUANTITY
SN74ALVTH16240DL Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALVTH16240DL
Internal Part NumberEIS-SN74ALVTH16240DL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALVTH
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low8mA, 24mA; 32mA, 64mA
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V, 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALVTH16240DL
Related LinksSN74ALVT, SN74ALVTH16240DL Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALVTH16240DL Details Description
Related parts for SN74ALVTH16240DL
IC Z8 GP MCU 4K OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 225W datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER W/CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 500UF 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf