Texas Instruments SN74AS1008ADG4
SN74AS1008ADG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74AS1008ADG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC
Datasheet Download
SN74AS1008ADG4.pdf
Availability of SN74AS1008ADG4
QUANTITY
SN74AS1008ADG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74AS1008ADG4
Internal Part NumberEIS-SN74AS1008ADG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74AS
PackagingTube
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low48mA, 48mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL6ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74AS1008ADG4
Related LinksSN74AS1, SN74AS1008ADG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74AS1008ADG4 Details Description
Related parts for SN74AS1008ADG4
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf