Texas Instruments SN74AS640NSR
SN74AS640NSR picture photo
Mfg. Part Number
SN74AS640NSR
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO
Datasheet Download
SN74AS640NSR.pdf
Availability of SN74AS640NSR
QUANTITY
SN74AS640NSR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74AS640NSR
Internal Part NumberEIS-SN74AS640NSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AS
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74AS640NSR
Related LinksSN74AS, SN74AS640NSR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74AS640NSR Details Description
Related parts for SN74AS640NSR
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 230MA SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR LP8860 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf