Texas Instruments SN74CBT6800CDBQRE4
SN74CBT6800CDBQRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74CBT6800CDBQRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-QSOP
Datasheet Download
SN74CBT6800CDBQRE4.pdf
Availability of SN74CBT6800CDBQRE4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74CBT6800CDBQRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74CBT6800CDBQRE4
Internal Part NumberEIS-SN74CBT6800CDBQRE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74CBT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFET Bus Switch
Circuit10 x 1:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low-
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply4 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP/QSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74CBT6800CDBQRE4
Related LinksSN74CBT68, SN74CBT6800CDBQRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74CBT6800CDBQRE4 Details Description
Related parts for SN74CBT6800CDBQRE4
JUMPER-H1507TR/A2015W/H1507TR 6" datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
MOD PWR MED FILTER 1A 2POLE PNL datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.655" UNIV datasheet.pdf