Texas Instruments SN74F161ANE4
SN74F161ANE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74F161ANE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC COUNTER 4BIT BIN SYNC 16-DIP
Datasheet Download
SN74F161ANE4.pdf
Availability of SN74F161ANE4
QUANTITY
SN74F161ANE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74F161ANE4
Internal Part NumberEIS-SN74F161ANE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
TimingSynchronous
Count Rate100MHz
Trigger TypePositive Edge
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74F161ANE4
Related LinksSN74F1, SN74F161ANE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74F161ANE4 Details Description
Related parts for SN74F161ANE4
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG11 14AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM64H/AE64M/HDM64H datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf