| Internal Part Number | EIS-SN74F2373DW | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 975 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Latches | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch | |
| Circuit | 8:8 | |
| Output Type | Tri-State | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Delay Time - Propagation | 7.3ns | |
| Current - Output High, Low | 3mA, 12mA | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |