Fox Electronics FXO-HC730-101
FXO-HC730-101 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-101
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 101.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-101.pdf
Availability of FXO-HC730-101
QUANTITY
FXO-HC730-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-101
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency101MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-101
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730-101 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-101 Details Description
Related parts for FXO-HC730-101
CABLE TIE STD WHITE 7.4" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 3PIN SILVER datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B22, AFS 1, datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 17POS SILVR SLDR datasheet.pdf