Texas Instruments SN74F245DWG4
SN74F245DWG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74F245DWG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC
Datasheet Download
SN74F245DWG4.pdf
Availability of SN74F245DWG4
QUANTITY
SN74F245DWG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74F245DWG4
Internal Part NumberEIS-SN74F245DWG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74F
PackagingTube
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74F245DWG4
Related LinksSN74F2, SN74F245DWG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74F245DWG4 Details Description
Related parts for SN74F245DWG4
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 15A LFPAK datasheet.pdf
RES 294 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3 datasheet.pdf