| Internal Part Number | EIS-SN74F299N | |
| PCN Design/Specification | Copper Bond Wire Revision A 04/Dec/2013 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Shift Registers | |
| Series | 74F | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Shift Register | |
| Output Type | Tri-State | |
| Number of Elements | 1 | |
| Number of Bits per Element | 8 | |
| Function | Universal | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) | |