Texas Instruments SN74HC245NSRE4
SN74HC245NSRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74HC245NSRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO
Datasheet Download
SN74HC245NSRE4.pdf
Availability of SN74HC245NSRE4
QUANTITY
SN74HC245NSRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74HC245NSRE4
Internal Part NumberEIS-SN74HC245NSRE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74HC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74HC245NSRE4
Related LinksSN74HC2, SN74HC245NSRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74HC245NSRE4 Details Description
Related parts for SN74HC245NSRE4
CONN TERM BLOCK JUMPER 10POS datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 36-VFQFPN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
105TX-SL SLIMLINE SWITCH datasheet.pdf
RY631024 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf