Vicor Corporation VE-26Z-CU-B1
VE-26Z-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-26Z-CU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VE-26Z-CU-B1.pdf
Availability of VE-26Z-CU-B1
QUANTITY
VE-26Z-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-26Z-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VE-26Z-CU-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-26Z-CU-B1
Related LinksVE-26Z, VE-26Z-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-26Z-CU-B1 Details Description
Related parts for VE-26Z-CU-B1
RES SMD 1.33KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AVR ON-CHIP D-BUG SYSTEM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 3A datasheet.pdf
CONN HEAD 2MM 14POS GOLD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 640MA 130 MOHM datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/03/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 15POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf