Texas Instruments SN74HC251DG4
SN74HC251DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74HC251DG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC
Datasheet Download
SN74HC251DG4.pdf
Availability of SN74HC251DG4
QUANTITY
SN74HC251DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74HC251DG4
Internal Part NumberEIS-SN74HC251DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74HC
PackagingTube
TypeMultiplexer
Circuit1 x 8:1
Independent Circuits1
Current - Output High, Low7.8mA, 7.8mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74HC251DG4
Related LinksSN74HC, SN74HC251DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74HC251DG4 Details Description
Related parts for SN74HC251DG4
IDC CABLE - HKR10H/AE10G/HKR10H datasheet.pdf
CONN EURO TERM BLK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 260MA 2.33 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 172MA 6.7 OHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf