Texas Instruments SN74LS348DRE4
SN74LS348DRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LS348DRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Brief Description
IC PRIORITY ENCODER 8-3 16-SOIC
Datasheet Download
SN74LS348DRE4.pdf
Availability of SN74LS348DRE4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74LS348DRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LS348DRE4
Internal Part NumberEIS-SN74LS348DRE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders
Series74LS
PackagingTape & Reel (TR)
TypePriority Encoder
Circuit1 x 8:3
Independent Circuits1
Current - Output High, Low400µA, 24mA
Voltage Supply SourceSingle Supply
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LS348DRE4
Related LinksSN74LS, SN74LS348DRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LS348DRE4 Details Description
Related parts for SN74LS348DRE4
CONN HEADER 12POS 2MM PCB GOLD datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS 1MM datasheet.pdf
SURGE SUPPR 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 12WSON datasheet.pdf