Texas Instruments SN74LS390DR
SN74LS390DR picture photo
Mfg. Part Number
SN74LS390DR
Manufacturer
Product Category
Logic - Counters, Dividers
Brief Description
IC BIN COUNTR DUAL 4BIT 16-SOIC
Datasheet Download
SN74LS390DR.pdf
Availability of SN74LS390DR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74LS390DR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LS390DR
Internal Part NumberEIS-SN74LS390DR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Counters, Dividers
Series74LS
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate35MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LS390DR
Related LinksSN74L, SN74LS390DR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LS390DR Details Description
Related parts for SN74LS390DR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 0.062UF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf