Texas Instruments SN74LVC2G32DCTRE4
SN74LVC2G32DCTRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2G32DCTRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 2CH 2-INP SM8
Datasheet Download
SN74LVC2G32DCTRE4.pdf
Availability of SN74LVC2G32DCTRE4
QUANTITY
SN74LVC2G32DCTRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2G32DCTRE4
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2G32DCTRE4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSM8
Package / Case8-LSSOP (0.11", 2.80mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2G32DCTRE4
Related LinksSN74LVC2, SN74LVC2G32DCTRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2G32DCTRE4 Details Description
Related parts for SN74LVC2G32DCTRE4
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.024MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BLZP 5.00/18/180LH SN OR BX datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf