Texas Instruments SN74LVC2T45YEPR
SN74LVC2T45YEPR picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2T45YEPR
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC BUS TRANSCVR 2B N-INV 8DSBGA
Datasheet Download
SN74LVC2T45YEPR.pdf
Availability of SN74LVC2T45YEPR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74LVC2T45YEPR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2T45YEPR
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2T45YEPR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series74LVC
PackagingCut Tape (CT)
Translator TypeVoltage Level
Channel TypeBidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit2
Voltage - VCCA1.65 V ~ 5.5 V
Voltage - VCCB1.65 V ~ 5.5 V
Input Signal-
Output Signal-
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Data Rate420Mbps
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-XFBGA, DSBGA
Supplier Device Package8-DSBGA, 8-WCSP (1.9x0.9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2T45YEPR
Related LinksSN74LVC, SN74LVC2T45YEPR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2T45YEPR Details Description
Related parts for SN74LVC2T45YEPR
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETEC CMOS 3.0V SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RES 74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 5.5UH N97 datasheet.pdf