Texas Instruments SN75ALS175NSR
SN75ALS175NSR picture photo
Mfg. Part Number
SN75ALS175NSR
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC DIFF LINE RCVR QUAD 16SO
Datasheet Download
SN75ALS175NSR.pdf
Availability of SN75ALS175NSR
QUANTITY
SN75ALS175NSR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75ALS175NSR
Internal Part NumberEIS-SN75ALS175NSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCarrier Tape Update 23/Feb/2015
Carrier Tape Revision A 06/Mar/2015
Carrier Tape Revision B 30/Mar/2015
Carrier Tape Revision C 09/Apr/2015
PCN Cancelled 17/Apr/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeReceiver
ProtocolRS422, RS423, RS485
Number of Drivers/Receivers0/4
Duplex-
Receiver Hysteresis50mV
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75ALS175NSR
Related LinksSN75AL, SN75ALS175NSR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75ALS175NSR Details Description
Related parts for SN75ALS175NSR
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
ASSEMBLY OUTPT-CONN FOR BXA12579 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf