Texas Instruments SN75C1406DW
SN75C1406DW picture photo
Mfg. Part Number
SN75C1406DW
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TRIPLE DRVR/RCVR 16-SOIC
Datasheet Download
SN75C1406DW.pdf
Availability of SN75C1406DW
QUANTITY
SN75C1406DW Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C1406DW
Internal Part NumberEIS-SN75C1406DW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers3/3
DuplexFull
Receiver Hysteresis1V
Data Rate-
Voltage - Supply4.5 V ~ 15 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C1406DW
Related LinksSN75C, SN75C1406DW Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C1406DW Details Description
Related parts for SN75C1406DW
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
POWER STRIP 15A 3' CORD 6OUTLETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
200V 750W INC 3000RPM KEY B datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8DIP datasheet.pdf