Texas Instruments SN75C1406DW
SN75C1406DW picture photo
Mfg. Part Number
SN75C1406DW
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TRIPLE DRVR/RCVR 16-SOIC
Datasheet Download
SN75C1406DW.pdf
Availability of SN75C1406DW
QUANTITY
SN75C1406DW Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C1406DW
Internal Part NumberEIS-SN75C1406DW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers3/3
DuplexFull
Receiver Hysteresis1V
Data Rate-
Voltage - Supply4.5 V ~ 15 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C1406DW
Related LinksSN75C, SN75C1406DW Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C1406DW Details Description
Related parts for SN75C1406DW
AMP TBC RECP ASY 440POS 4ROW datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH FS HINGE LEVER GOLD PCB datasheet.pdf
RELAY START/STOP 120V 50A AC OUT datasheet.pdf
RES MO 2W 270 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 38UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.1A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf