Texas Instruments SN75C3222EDWR
SN75C3222EDWR picture photo
Mfg. Part Number
SN75C3222EDWR
Brief Description
IC MULT-CH RS232 DVR/RCVR 20SOIC
Datasheet Download
SN75C3222EDWR.pdf
Availability of SN75C3222EDWR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN75C3222EDWR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C3222EDWR
Internal Part NumberEIS-SN75C3222EDWR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis300mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C3222EDWR
Related LinksSN75C3, SN75C3222EDWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C3222EDWR Details Description
Related parts for SN75C3222EDWR
JUMPER-H1500TR/A3049S/X 10" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
RESISTOR KIT 0.05-2K 25W 100PCS datasheet.pdf
IC FPGA 252 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.5MM 8POS CRIMP datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 500MM 1.32 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 1.2A SYNC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO41 datasheet.pdf