Texas Instruments SN75C3223DWR
SN75C3223DWR picture photo
Mfg. Part Number
SN75C3223DWR
Brief Description
IC LINE DRVR/RCVR RS232 20-SOIC
Datasheet Download
SN75C3223DWR.pdf
Availability of SN75C3223DWR
QUANTITY
SN75C3223DWR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C3223DWR
Internal Part NumberEIS-SN75C3223DWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis500mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)