Texas Instruments SN75C3232EDRG4
SN75C3232EDRG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN75C3232EDRG4
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16SOIC
Datasheet Download
SN75C3232EDRG4.pdf
Availability of SN75C3232EDRG4
QUANTITY
SN75C3232EDRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C3232EDRG4
Internal Part NumberEIS-SN75C3232EDRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis300mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C3232EDRG4
Related LinksSN75C32, SN75C3232EDRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C3232EDRG4 Details Description
Related parts for SN75C3232EDRG4
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG BUCK LDO 40TQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CAP FILM 33NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 620NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf