Texas Instruments SN75C3232EDRG4
SN75C3232EDRG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN75C3232EDRG4
Brief Description
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16SOIC
Datasheet Download
SN75C3232EDRG4.pdf
Availability of SN75C3232EDRG4
QUANTITY
SN75C3232EDRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75C3232EDRG4
Internal Part NumberEIS-SN75C3232EDRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTransceiver
ProtocolRS232
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis300mV
Data Rate1Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75C3232EDRG4
Related LinksSN75C32, SN75C3232EDRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75C3232EDRG4 Details Description
Related parts for SN75C3232EDRG4
DEV EVAL KIT FOR H8/38086R datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 150V 48TQFP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf