Texas Instruments SN75LVDM976DGG
SN75LVDM976DGG picture photo
Mfg. Part Number
SN75LVDM976DGG
Brief Description
IC 9-CH DUAL MODE XCVR 56TSSOP
Datasheet Download
SN75LVDM976DGG.pdf
Availability of SN75LVDM976DGG
QUANTITY
SN75LVDM976DGG Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75LVDM976DGG
Internal Part NumberEIS-SN75LVDM976DGG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package35
TypeTransceiver
Protocol-
Number of Drivers/Receivers9/9
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package56-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75LVDM976DGG
Related LinksSN75LVD, SN75LVDM976DGG Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75LVDM976DGG Details Description
Related parts for SN75LVDM976DGG
HOOK-UP STRND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DEMO BOARD I2C TO SPI SC18IS602 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V 0605 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 44 CONTAC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf