Texas Instruments SN75LVDM977DGG
SN75LVDM977DGG picture photo
Mfg. Part Number
SN75LVDM977DGG
Brief Description
IC 9-CH DUAL MODE TXCVR 56-TSSOP
Datasheet Download
SN75LVDM977DGG.pdf
Availability of SN75LVDM977DGG
QUANTITY
SN75LVDM977DGG Order Process
Ship out your order
Specifications of SN75LVDM977DGG
Internal Part NumberEIS-SN75LVDM977DGG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package35
TypeTransceiver
Protocol-
Number of Drivers/Receivers9/9
Duplex-
Receiver Hysteresis-
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Supplier Device Package56-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN75LVDM977DGG
Related LinksSN75LVD, SN75LVDM977DGG Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN75LVDM977DGG Details Description
Related parts for SN75LVDM977DGG
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA DO34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO218AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2-1/2X72" S SFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf