ITT Cannon, LLC SNLM-P-C25-25S-GY
SNLM-P-C25-25S-GY picture photo
Mfg. Part Number
SNLM-P-C25-25S-GY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN STR PLUG CRIMP PIN GRY
Datasheet Download
SNLM-P-C25-25S-GY.pdf
Availability of SNLM-P-C25-25S-GY
QUANTITY
SNLM-P-C25-25S-GY Order Process
Ship out your order
Specifications of SNLM-P-C25-25S-GY
Internal Part NumberEIS-SNLM-P-C25-25S-GY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSnaplock
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishSilver
FeaturesSlide Lock
Contact Finish Thickness-
Current Rating250A
Voltage - Rated1000VAC, 1500VDC
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SNLM-P-C25-25S-GY
Related LinksSNLM-P-C, SNLM-P-C25-25S-GY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
SNLM-P-C25-25S-GY Details Description
Related parts for SNLM-P-C25-25S-GY
TERM EDGE 10-12AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX IND 35MM PNP DC3W-NO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096FL-7 7C1-1 datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf