Samtec, Inc. SNT-100-BL-H
SNT-100-BL-H picture photo
Mfg. Part Number
SNT-100-BL-H
Manufacturer
Product Category
Shunts, Jumpers
Brief Description
CONN SHUNT .100 BLUE
Datasheet Download
SNT-100-BL-H.pdf
Availability of SNT-100-BL-H
QUANTITY
SNT-100-BL-H Order Process
Ship out your order
Specifications of SNT-100-BL-H
Internal Part NumberEIS-SNT-100-BL-H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyShunts, Jumpers
SeriesSNT
PackagingBulk
TypeOpen Top
GenderFemale Sockets
Number of Positions or Pins (Grid)2 (1 x 2)
Pitch0.100" (2.54mm)
Height0.240" (6.10mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SNT-100-BL-H
Related LinksSNT-10, SNT-100-BL-H Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SNT-100-BL-H Details Description
Related parts for SNT-100-BL-H
TRIMMER 200K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG ADJ 0.5A 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 12V 60W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST CM 38TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.67 OHM 10% 1126W datasheet.pdf
Connector Header 48 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf