Cornell Dubilier Electronics SNU202K504R-F
SNU202K504R-F picture photo
Mfg. Part Number
SNU202K504R-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.5UF 10% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
SNU202K504R-F.pdf
Availability of SNU202K504R-F
QUANTITY
SNU202K504R-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SNU202K504R-F
Internal Part NumberEIS-SNU202K504R-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSNU
PackagingBulk
Capacitance0.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.100" L x 1.810" W (53.34mm x 45.97mm)
Height - Seated (Max)2.880" (73.15mm)
TerminationQuick Connect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsSnubber
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SNU202K504R-F
Related LinksSNU202, SNU202K504R-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SNU202K504R-F Details Description
Related parts for SNU202K504R-F
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
SUPPORT GUIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf