Vishay/Dale SOMC1603390RGEA
SOMC1603390RGEA picture photo
Mfg. Part Number
SOMC1603390RGEA
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 390 OHM 16SOIC
Datasheet Download
SOMC1603390RGEA.pdf
Availability of SOMC1603390RGEA
QUANTITY
SOMC1603390RGEA Order Process
Ship out your order
Specifications of SOMC1603390RGEA
Internal Part NumberEIS-SOMC1603390RGEA
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.090" (2.29mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SOMC1603390RGEA
Related LinksSOMC160, SOMC1603390RGEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
SOMC1603390RGEA Details Description
Related parts for SOMC1603390RGEA
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BI-DIR 50A SMB datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 30V SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf