Logic PD, Inc. SOMXOMAPL138-10-1602AHCR
SOMXOMAPL138-10-1602AHCR picture photo
Mfg. Part Number
SOMXOMAPL138-10-1602AHCR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
SYSTEM ON MODULE LV OMAPL138
Datasheet Download
SOMXOMAPL138-10-1602AHCR.pdf
Availability of SOMXOMAPL138-10-1602AHCR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SOMXOMAPL138-10-1602AHCR Order Process
Ship out your order
Specifications of SOMXOMAPL138-10-1602AHCR
Internal Part NumberEIS-SOMXOMAPL138-10-1602AHCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
SeriesOMAP-L138
Module/Board TypeMPU, DSP Core
Core ProcessorARM926EJ-S, OMAP-L138
Co-ProcessorTMS320C6748
Speed375MHz
Flash Size8MB
RAM Size128MB
Connector TypeBoard-to-Board (BTB) Socket - 300
Size / Dimension1.18" x 1.57" (30mm x 40mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SOMXOMAPL138-10-1602AHCR
Related LinksSOMXOMAPL138, SOMXOMAPL138-10-1602AHCR Datasheet, Logic PD, Inc. Distributor
SOMXOMAPL138-10-1602AHCR Details Description
Related parts for SOMXOMAPL138-10-1602AHCR
RELAY SSR 120VAC .9A TRIAC 8-DIP datasheet.pdf
CONN 4.2MM CB1.6E 14-12GLD 250BX datasheet.pdf
DIODE RF SW 35V 100MA SOD-323 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 4SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
COLLAR 20 MM datasheet.pdf
TV 39C 39#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf