Spectra Symbol SP-L-0170-103-3%-RH
SP-L-0170-103-3%-RH picture photo
Mfg. Part Number
SP-L-0170-103-3%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 170MM
Datasheet Download
SP-L-0170-103-3%-RH.pdf
Availability of SP-L-0170-103-3%-RH
QUANTITY
SP-L-0170-103-3%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of SP-L-0170-103-3%-RH
Internal Part NumberEIS-SP-L-0170-103-3%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductSoftPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesSoftPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 170.00mm (0 ~ 6.69")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±3%
Resistance (Ohms)10k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP-L-0170-103-3%-RH
Related LinksSP-L-0170, SP-L-0170-103-3%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
SP-L-0170-103-3%-RH Details Description
Related parts for SP-L-0170-103-3%-RH
RECT BRIDGE GPP 1000V 6A GBJ datasheet.pdf
CABLE TIE MINI BLK 4.1" datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 8.13MM datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
6-32 SCREW FOR VG-2 & VG-4 datasheet.pdf
SGE1510-3-0330A-100MQD-100FQD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 278MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf