Spectra Symbol SP-L-0300-103-3%-RH
SP-L-0300-103-3%-RH picture photo
Mfg. Part Number
SP-L-0300-103-3%-RH
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
SENSOR SOFTPOT 10K OHM 300MM
Datasheet Download
SP-L-0300-103-3%-RH.pdf
Availability of SP-L-0300-103-3%-RH
QUANTITY
SP-L-0300-103-3%-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of SP-L-0300-103-3%-RH
Internal Part NumberEIS-SP-L-0300-103-3%-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMembrane Sensing Technology
Featured ProductSoftPot Potentiometers
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesSoftPot
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 300.00mm (0 ~ 11.81")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeFlexible Membrane - Linear
Linearity±3%
Resistance (Ohms)10k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply-
Mounting TypeCustom
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP-L-0300-103-3%-RH
Related LinksSP-L-0300, SP-L-0300-103-3%-RH Datasheet, Spectra Symbol Distributor
SP-L-0300-103-3%-RH Details Description
Related parts for SP-L-0300-103-3%-RH
IC OPAMP GP 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MICROVOLT SPADE LUG SHIELD 24" datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 11 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A TIN .100 datasheet.pdf
TVS DIODE 477VWM 761.25VC AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK MULT JITTER ATTEN 36QFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.61A 55 MOHM datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.9A SOT-363 datasheet.pdf